Toepassing
Subsidie om in zogenaamde proeftuinen met de vrijwillige inzet van jongeren nieuwe of aanvullende maatschappelijke activiteiten en projecten uit te proberen om de organisatie en uitvoering van de maatschappelijke diensttijd vorm te geven.
Je project mag niet betrekking hebben op reguliere voorzetting van vrijwilligerswerk, het moet echt gaan om een vernieuwing waarbij in de proeftuin geëxperimenteerd gaat worden met de vormgeving van het concept maatschappelijke diensttijd. De subsidie geeft je hierbij de kans te experimenteren met de inrichting van de maatschappelijke diensttijd.
De proeftuinen kunnen zich richten op diverse aspecten. Denk aan de opzet (o.a. omvang van de diensttijd, invulling van de diensttijd, vergoeding voor jongeren), of op het stimuleren van de inclusie van verschillende doelgroepen jongeren, waarmee de sociale cohesie tussen verschillende groepen wordt bevorderd. Een experiment kan zich ook richten op de manier waarop je de begeleiding het beste opzet. Hoe voorkom je een te grote belasting bij organisaties? Hoe kunnen jongeren het lerend vermogen van een organisatie vergroten? Dergelijke vragen kunnen allemaal aanleiding zijn voor deze proeftuinen.
De focus van deze tweede tranche ligt op proeftuinen die zich richten op het bevorderen van sociale cohesie, op een specifieke groep jongeren of sector.
Focus subsidieoproep
Doelgroep jongeren
De leeftijd van jongeren loopt van 14 jaar tot 30 jaar. Wanneer je van deze leeftijdsgroep afwijkt moet je dit goed kunnen onderbouwen.
Doelgroep
Proeftuinen richten zich in deze subsidieoproep op één of meerdere van de volgende doelgroepen:
- De brede doelgroep jongeren, in dat geval neem je een uitwerking op van de inspanningen om moeilijk bereikbare groepen te betrekken en op welke manier je de sociale cohesie versterkt
- Minder toegankelijke en/of kwetsbare jongeren, zoals jongeren in armoede, statushouders, vroegtijdige schoolverlaters, jongeren zonder vaste woon- of verblijfplaats
- (Meerderjarige) jongeren zonder startkwalificatie en zonder baan
- Jongeren met een arbeidsbeperking
- Werkende jongeren
- Jongeren met een tussenjaar
Sectoren
Sectoren die nog beperkt in proeftuinen uit de eerste ronde zijn belegd, hebben een pré. Dit zijn met name:
- Natuur, dieren, agrarische sector
- Klimaat, duurzaamheid, circulaire economie;
- Techniek, ICT
- Media, cultuur, musea
- Politiek en vertegenwoordiging
Doelgroep
De aanvragende organisatie moet minimaal één jaar oud zijn.
Daarnaast moet de aanvragende organisatie jongeren de mogelijkheid willen bieden om zich vrijwillig maatschappelijk in te zetten.
De aanvragende organisaties moeten aantoonbaar ervaring hebben in het samen met jongeren organiseren van maatschappelijke activiteiten en projecten, of organisaties die de groep vrijwilligers met deze subsidie verbreden naar jongeren.
Subsidie
De subsidie die bedraagt deze ronde minimaal € 100.000,- en maximaal € 500.000,- per subsidieaanvraag.
Voorwaarden
Relevantiecriteria
- Bijdrage aan programmadoel
- Aansluiting bij interesses van jongeren en leerervaringen voor jongeren
- De meerwaarde voor samenleving en maatschappelijke organisatie
Kwaliteitscriteria
- Plan van aanpak
- Samenwerking
- Haalbaarheid
- Diversiteit
- Begroting
Zie pagina 7 van bijgaande subsidieoproep voor een verdere toelichting.
Proeftuinen
- De inzet van jongeren binnen de maatschappelijke diensttijd heeft een maatschappelijk doel, is vrijwillig, onbetaald (geen salaris), onverplicht (geen arbeidsrelatie en aanstelling), voor een ander of de samenleving en in enig georganiseerd verband (geen individueel initiatief of mantelzorg)
- Er mag geen sprake zijn van arbeidsverdringing of financieel gewin als gevolg van de maatschappelijke inzet
- Proeftuinen hebben een stevige omvang en bereik. In de praktijk zal dit erop neerkomen dat de projecten een landelijke, regionale of grootstedelijke toepassing hebben
- Binnen de proeftuin wordt het gehele proces van werven, matchen, begeleiden en uitvoeren van de maatschappelijke inzet doorlopen. Ook is er aandacht voor reflectie van jongeren op hun diensttijd en nazorg. Proeftuinen richten zich niet slechts op 1 of enkele aspecten uit deze cyclus, maar omvatten het gehele proces
- Proeftuinen hebben een drieledig doel, er moet sprake zijn van een leereffect voor jongeren, impact voor de maatschappij (organisaties en samenleving) en tot slot het leereffect voor de vormgeving van het concept maatschappelijke diensttijd
- Proeftuinen hebben voor jongeren een concreet en uitdagend aanbod van activiteiten en werkzaamheden dat aansluit bij hun leefstijl en interesses. Het is een pré wanneer de proeftuinen echt een initiatief vanuit jongeren zijn en / of wanneer maatschappelijke organisaties een deel reserveren voor initiatieven die echt vanuit jongeren zijn ingestoken
- Je moet de maatschappelijke activiteiten en projecten die jongeren kunnen gaan doen, concreet uit te werken en zo mogelijk te onderbouwen met voorbeelden
- Het project moet een aanvulling zijn op de projecten die in de 1e subsidieronde gehonoreerd zijn
- De inzet van jongeren en de voorwaarden waaronder deze inzet plaatsvindt, past binnen de bestaande wet- en regelgeving, zoals de onderwijs- en arbeidswetgeving en Wet op de loonbelasting 1964
- De maatschappelijke diensttijd geldt alleen voor plekken in Nederland
Aanvragen
Vooraanmelden via de website van het fonds (zie links).
Let op
Voordat je een definitieve subsidieaanvraag kunt indienen moet je eerst een vooraanvraag indienen.
In je aanmelding beschrijf je kort wat je plan van aanpak is en wie daarbij globaal betrokken zijn. Na aanmelding ontvangt je een link waarmee je je aanvraag kunt indienen.
Aanvragen die 21 september niet zijn aangemeld, worden niet in behandeling genomen.